ПрАТ «Томашгородський щебеневий завод»

Код за ЄДРПОУ: 01003414
Телефон: (0365) 2-63-19
e-mail: tomashcz@emitent.net.ua
Юридична адреса: 34240, Рівненська обл., Рокитнівський р-н, смт. Томашгород, вул. Поліська, 7
 
Дата розміщення: 26.04.2017

Річний звіт за 2016 рік

Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності

ПРИМІТКИ ДО ПОПЕРЕДНЬОЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ЗА РІК, ЩО ЗАКІНЧИВСЯ
31 ГРУДНЯ 2016 РОКУ
(в тис. грн.)

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ


Повна назва : Публічне акціонерне товариство "Томашгородський щебеневий завод"
Скорочена назва: ПАТ "Томашгородський щебеневий завод"
Місцезнаходження : 34240, Рівненська обл., Рокитнівський р-н, смт Томашгород, вул Поліська 7 .
Свідоцтво про державну реєстрацію серія АОО № 232561, номер запису в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 16031050008000127, дата реєстрації 24.09.1998 р.

Код ЄДРПОУ 01003414

Основні види діяльності :

- добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю,
- роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами,
- роздрібна торгівля пальним,
- добування піску, гравію, глин і каоліну.

Функціональною валютою звітності є гривня. Звітність складена в тисячах гривень.
За всі звітні періоди, закінчуючи роком, що завершився 31 грудня 2011 року, Товариство готувало фінансову звітність відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку України. Ця фінансова звітність є попередньою фінансовою звітністю, складеною відповідно до МСФЗ.

ОСНОВИ ПРЕДСТАВЛЕННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ

Товариство перейшло на Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) 1 січня 2012 року відповідно до положень МСФЗ (IFRS) 1 "Перше використання міжнародних стандартів фінансової звітності".
Керуючись МСФЗ 1, Товариство обрало першим звітним періодом рік, що закінчується 31 грудня 2013 року. З цієї дати фінансова звітність Товариства складатиметься відповідно до вимог МСФЗ, що були розроблені Радою (Комітетом) з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, та роз'яснень Комітету з тлумачень міжнародної фінансової звітності, а також відповідно роз'яснень Постійного комітету з тлумачень, що були затверджені комітетом з міжнародного бухгалтерського обліку та діяли на дату складання фінансової звітності.
МСФЗ 1 вимагає від Товариства, що переходить на МСФЗ, скласти вхідний баланс згідно МСФЗ на дату переходу на МСФЗ. Ця дата є початковою для ведення обліку за МСФЗ. Відповідно до МСФЗ 1, Товариства які застосовують у 2013 році, вхідний баланс буде датований 01 січня 2012 року, що є початком першого порівняльного періоду, для включення у фінансову звітність. Відповідно до МСФЗ 1, Товариство використовує однакову облікову політику при складанні попередньої фінансової звітності згідно МСФЗ та протягом усіх періодів, представлених у першій повній фінансової звітності згідно з МСФЗ. Така облікова політика повинна відповідати всім стандартам МСФЗ, чинним на дату складання першої повної фінансової звітності за МСФЗ (тобто, станом на 31 грудня 2013року).



2.1
ЗАСТОСУВАННЯ НОВИХ ТА ПЕРЕГЛЯНУТИХ СТАНДАРТIВ

З 1 сiчня 2015 року набули чинностi окремi новi стандарти та iнтерпретацiї, що є обов'язковими для застосування в облiкових перiодах, починаючи з 01 сiчня 2015 року. Компанiя не застосовувала цi стандарти та iнтерпретацiї до початку їх обов'язкового застосування.

При складаннi цiєї фiнансової звiтностi керiвництво Компанiї здiйснило оцiнку впливу на фiнансову звiтнiсть прийнятих стандартiв та змiн до них.

МСФЗ 9 "Фiнансовi iнструменти: класифiкацiя та оцiнка" (випущено у липнi 2014 року, а обов'язкове застосування перенесено на 1 сiчня 2018 року або пiсля цiєї дати) - використовується по вiдношенню до класифiкацiї та оцiнки фiнансових активi та зобов'язань. Вiдповiдно до цього стандарту фiнансовi активи повиннi вiдноситися до трьох категорiй оцiнки: фiнансовi активи, якi в подальшому оцiнюються за амортизованою вартiстю; фiнансовi активи, якi в подальшому оцiнюються за справедливою вартiстю, змiни якої вiдносяться на iнший сукупний дохiд, та фiнансовi активи, якi в подальшому оцiнюються за справедливою вартiстю, змiни якої вiдображаються у складi прибуткiв чи збиткiв.

Вiдповiдне рiшення приймається при первiсному визнаннi фiнансових iнструментiв. Класифiкацiя залежить вiд бiзнес-моделi суб'єкта господарювання, яку вiн використовує для управлiння своїми фiнансовими iнструментами, та вiд характеристики грошових потокiв вiд такого iнструмента згiдно договору.

Iнвестицiї в iнструменти капiталу завжди оцiнюються за справедливою вартiстю. Проте керiвництво може зробити остаточний вибiр представляти змiни справедливої вартостi в iншому сукупному доходi за умови, що iнструмент не утримується для торгiвлi. Якщо iнструмент капiталу утримується для торгiвлi, змiни справедливої вартостi вiдображаються у складi прибуткiв i збиткiв.

МСФЗ 9 є добровiльним, i Компанiя наразi не планує застосовувати його iснуючу версiю та оцiнює вплив нового стандарту на фiнансову звiтнiсть.

МСФЗ 15 "Виручка по договорах iз клiєнтами". Цей новий стандарт встановлює основний принцип визнання виручки за цiною операцiї у випадку передачi товарiв чи послуг замовнику. Окремi партiї товарiв чи пакету послуг, якi чiтко iдентифiкованi, повиннi визнаватися окремо, а будь - якi знижки та ретроспективнi знижки з цiни контракту, як правило, мають вiдноситись на окремi елементи. Якщо сума винагороди з будь-яких причин змiнюється, слiд визнавати мiнiмальнi суми за умови вiдсутностi значного ризику перегляду. Витрати, пов'язанi з гарантiями за контрактами iз клiєнтами, необхiдно капiталiзувати та амортизувати протягом перiоду надходження вигод вiд контракту.

Стандарт випущений 28 травня 2014 року i вступає в силу для перiодiв, якi починаються з 1 сiчня 2017 року або пiсля цiєї дати.

Наразi Компанiя оцiнює вплив цього нового стандарту на її фiнансову звiтнiсть.

МСБО 16 "Основнi засоби" МСБО 38 "Нематерiальнi активи". Виправлення належать до методiв амортизацiї, що залежать вiд показника доходу. При використаннi такого механiзму вартiсть активу розподiляють пропорцiйно до вiдношення визнаного в перiодi доходу до загальної суми доходу, очiкуваної до одержання вiд експлуатацiї активу. Рада з МСБО зазначила, що "доходний" метод не завжди достеменно вiдображає природу одержання економiчних вигiд вiд використання активу. Причина в тому, що на дохiд можуть впливати рiзнi чинники (ринкова кон'юнктура, iнфляцiя, тощо).

МСФЗ 5 "Непоточнi активи, утримуванi для продажу та припинена дiяльнiсть". Коригування МСФЗ 5 стосується змiнi способу вибуття активiв, призначених до продажу: розглядається декласифiкацiя активу, якщо його передбачається не продати, а передати власнику.

МСБО 1 "Подання фiнансових звiтiв". Правило подання у звiтi лише суттєвих статей однаково стосується i примiток. Систематизовано приклади групування примiток. Пояснюються правила подання у звiтностi промiжних пiдсумкових статей. Не дозволяється дiлити тi статтi, якi згiдно зi стандартами необхiдно окремо подавати у звiтностi. Уточнюється формат подання показникiв iншого сукупного доходу.




ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ

1. Встановити на підприємстві таку облікову політику:
1. Межа суттєвості при складанні фінансової звітності 1000 грн.
2. Тривалість нормального операційного циклу виготовлення продукції -251 день в рік.
3. Нормальна виробнича потужність 520 тис. тонн.
4. Становити такі методи обліку та принципи оцінки активів і зобов'язань підприємства:
4.1. Основні засоби, нематеріальні активи.
4.1.1. Одиницею обліку вважати окремий об'єкт основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів.
4.1.2. Групування основних засобів та нематеріальних активів в аналітичному обліку проводити згідно з Планом рахунків активів, капіталу, зобов'язань та господарських операцій підприємства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291 (далі План рахунків).
4.1.3. У складі малоцінних необоротних активів обліковувати об'єкти вартістю не більше 1000 (одна тисяча) грн.. та очікуваним строком використання (експлуатації) більше одного року.
4.1.4. Ліквідаційну вартість об'єктів основних засобів та нематеріальних активів прийняти рівною нуля.
4.1.5. Амортизацію об'єктів основних засобів нараховувати податковим методом.
4.1.6. Амортизацію малоцінних необоротних матеріальних активів нараховувати методом списання 100% вартості в першому місяці використання об"єкта.
4.1.7. Амортизацію нематеріальних активів здійснювати податковим методом.
4.2. Запаси.
4.2.1. Одиницею запасів вважати кожне найменування.
4.2.2. Аналітичний облік руху запасів відображати:
- бухгалтерії - у відомостях обліку залишків у кількісно-сумовому виразі;
- на складах - у картках складського обліку у кількісному виразі.

4.2.3. Оцінку вибуття сировини, матеріалів, напівфабрикатів, МШПДнших виробничих запасів здійснювати методом" ФІФО, а оцінку вибуття готової продукції здійснювати за цінами продажу, обумовлених в договорах або згідно калькуляції,
4.2.4. Спецодяг, виданий під звіт працівникам, обліковувати на особових картках останніх протягом всього встановленого терміну його використання. Списання спецодягу,виданого під звіт, до закінчення встановлених термінів його використання здійснювати тільки на підставі актів про його непридатність. Акти здавати в бухгалтерію відповідно до графіка документообігу.
4.3. Заборгованість та забезпечення.
4.3.1. Резерв сумнівних боргів формувати методом застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості.
4.3.2. Забезпечення на додаткове пенсійне забезпечення, гарантійні зобов'язання, інші майбутні витрати і платежі не провадити.
4.3.3. Затвердити систему оплати праці за штатним розкладом для інженерно-технічних працівників, службовців основного та допоміжного виробництва.
4.4. Доходи і витрати.
4.4.1. Перелік статей калькулювання виробничої собівартості продукції:
- прямі матеріальні витрати;
- прямі витрати на оплату праці;
- інші прямі витрати;
- змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати тощо.
4.4.2. Перелік змінних загальновиробничих витрат:
- основна і додаткова заробітна плата загальновиробничого персоналу та відрахування на соціальні заходи;
- витрати на електроенергію для забезпечення технологічного процесу тощо.
4.4.3. Перелік постійних загальновиробничих витрат:
- заробітна плата та інші виплати апарату управління цехами та дільницями, а також відрахування на соціальні заходи;
- витрати на опалення, освітлення, водопостачання, утримання, охорону виробничих приміщень та інші послуги;
- амортизація основних засобів загальновиробничого призначення;
- витрати на охорону праці й техніку безпеки;
- витрати на поточний ремонт та технічне обслуговування основних засобів загальновиробничого призначення.

4.4.4. Змінні та постійні загальновиробничі витрати розподіляти на об'єкти витрат пропорційно обсягу діяльності.
4.4.5. Для перерахунку доходів, витрат і руху грошових коштів в іноземній валюті середньозважений валютний курс не використовувати.
4.4.6. Фінансовий результат діяльності підприємства на рахунку 79 "фінансові результати" визначати щомісячно.

У зв"язку із переходом на МСФЗ Товариство обрало для оцінки після визнання основних засобів модель собівартості за якою об"єкт основних засобів обліковується за його собівартістю мінус будь-яка накопичена амортизація та будь-які накопичені збитки від зменшення корисності.
Величину резерву по сумнівних боргах по дебіторській заборгованості створювати по дебіторській заборгованості за товари, роботи, послуги методом обліку по термінах оплати.
ІСТОТНІ СУДЖЕННЯ І ДЖЕРЕЛА НЕВИЗНАЧЕНОСТІ У ОЦІНКАХ

Істотні судження в процесі застосування облікової політики.
У процесі застосування облікової політики Товариства керівництво зробило певні професійні судження, окрім тих, які вимагають використання оцінок, які мають найбільш істотний вплив на суми, визнані в фінансовій звітності. Ці судження, серед іншого, включають правомірність застосування припущення щодо здатності вести свою діяльність на безперервній основі.

Основні джерела невизначеності оцінок - Українське податкове законодавство та інша регуляторна база, зокрема валютний контроль та митне законодавство, продовжують змінюватись. Законодавчі та нормативні акти не завжди чітко сформульовані, та можуть тлумачитись місцевими, обласними і центральними органами державної влади та іншими урядовими органами по-різному. Випадки непослідовного тлумачення не є незвичайними.


ПОВ'ЯЗАНІ СТОРОНИ
Пов"язаними сторонами ПАТ "Томашгородський щебеневий завод" є ПрАТ "Луцькавтодор",ТОВ "Ельтех 2000", ТОВ "Луцькавтодор сервіс" ,ТОВ "Нікатранс-сервіс", ТОВ ТІП_ТРАНС", ТОВ "Ремтимпостач". Протягом 2016 року операції між пов"язаними сторонами проходили наступним чином:


- реалізація щебеневої продукції ТОВ "Ельтех-2000" на суму 54 тис. грн., придбання матеріалів на суму-49 тис. грн
- реалізація щебеневої продукції ТОВ "Луцькавтодор" на суму 9017 тис. грн.., придбання товар на суму 210 тис. грн..,
- реалізація щебеневої продукції від ТОВ "НІКАТРАНС_СЕРВІС" на суму 317 тис. грн., придбання послуг на суму 920 тис. грн...
- реалізація щебеневої продукції від ТОВ "Луцькавтодорсервіс" на суму 5 тис. грн., надання послуг 23 тис. грн..
- реалізація щебеневої продукції ТОВ "ТІП-ТРАНС" від 104 тис . грн.., придбання послуг 9 тис. грн..,
- реалізація щебеневої продукції ПП "Ремтемпостач" на суму 88 тис. грн.., придбання матеріалів на суму 235 тис. грн..

ВИРУЧКА ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ
Виручка від реалізації була представлена наступним чином:

2016 рік 2015 рік
Виручка від реалізації послуг 13291
Виручка від реалізації товарів 185
Виручка від реалізації готової продукції 21883 18732
Всього 35359 18732





СОБІВАРТІСТЬ РЕАЛІЗАЦІЇ
Собівартість від реалізації була представлена наступним чином:

2016 рік 2015 рік
Собівартість послуг 13103
Собівартість готової продукції 16034 14169
Собівартість товарів 176
Всього 29313 14169

Собівартість реалізації за видами витрат була представлена наступним чином:

2016 рік 2015 рік
Собівартість матеріалів та напівфабрикатів 11287 12275
Заробітна плата та відповідні нарахування 4998 3976
Амортизація 1101 1499
Комунальні послуги (опалення, освітлення, водопостачання, інше) 1816 2116
Інші витрати 16335 90
Всього 35537 19956
АДМІНІСТРАТИВНІ ВИТРАТИ
Адміністративні витрати були представлені наступним чином:

2016 рік 2015 рік
Заробітна плата та відповідні нарахування 1485 1315
Амортизація 37 31
Комунальні послуги 85 83
Послуги зв'язку 9 7
Послуги банку 75 89
Юридичні послуги, інформаційно-консультаційні 31 23
Витрати на відрядження 9 8
Інші 219 148
Всього 1950 1704
ВИТРАТИ НА ЗБУТ
Витрати на збут були представлені наступним чином:

2016 рік 2015 рік
Заробітна плата та відповідні нарахування 713 702
Витрати тари та тарних матеріалів
Транспортні витрати
Амортизація 338 556
Страхування
Інспекція ваги і вологості, сертифікація 209
ПММ на збут 1264 1415
Митні послуги
Інші 219 211
Всього 2743 2884

ІНШІ ОПЕРАЦІЙНІ ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ
Інші операційні доходи та витрати були представлені наступним чином:


2016 рік 2015 рік
доходи витрати доходи витрати
Доходи (витрати) від купівлі-продажу іноземної валюти
Доходи (витрати) від операційної оренди
Визнані штрафи, пені, неустойки
Доходи (витрати) від реалізації інших оборотних активів
Доходи (витрати) від операційної курсової різниці 949 1219
Доходи від відшкодування раніше списаних активів
Інші доходи/(витрати) 31 2390 902
Всього 980 2390 1219 902


ФІНАНСОВІ ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ

Фінансові доходи та витрати були представлені наступним чином:

2016 рік
2015 рік
доходи витрати доходи витрати
Інші доходи 181 375
Всього 181 375



ОСНОВНІ ЗАСОБИ
Станом на 31 грудня 2016 року основні засоби Товариства були представлені наступним чином:

Будинки, споруди та передавальні пристрої Машини та обладнання Транспортні засоби Інструменти, прилади, інвентар Інші основні засоби Малоцінні необоротні матеріальні активи Всього
Первісна вартість станом на початок звітного року 9775 17305 6029 273 99 33481
Придбано основних засобів 96 1828 157 2 2083
Вибуло 1 153 17 171
Первісна вартість станом на кінець звітного періоду 9870 18980 6186 258 99 35393
Накопичена амортизація станом на початок звітного року 7399 13153 3837 255 90 24734
Амортизаційні нарахування за звітний період 197 1034 574 8 3 1816
Вибуло 1 153 17 171
Амортизація станом на кінець звітного періоду 7595 14034 4411 246 963 26379
Балансова вартість станом на кінець звітного періоду 9870 18980 6186 258 99 35393



ЗАПАСИ
Запаси Товариства були представлені наступним чином:

Запаси 31 грудня 2016 року 31 грудня 2015 року
Сировина і матеріали 1148 1466
Паливо 178 150
Тата і тарні матеріали
Будівельні матеріали
Запасні частини 99 57
Малоцінні та швидкозношувані предмети 27 12
Незавершене виробництво
Готова продукція 1081 454
Товари 28
Всього 2561 2139


ТОРГІВЕЛЬНА ТА ІНША ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ, НЕТТО

Станом на 31 грудня 2016 року та 31 грудня 2015 року торгівельна і інша дебіторська заборгованість були представлені таким чином:

Дебіторська заборгованість 31 грудня 2016 року 31 грудня 2015 року
Дебіторська заборгованість за продукцію 3404 1876
Інша дебіторська заборгованість
Всього 3404 1876



ГРОШОВІ КОШТИ ТА КОРОТКОСТРОКОВІ ДЕПОЗИТИ
Станом на 31 грудня 2016 року та 31 грудня 2015 року грошові кошти були представлені наступним чином:

Грошові кошти 31 грудня 2016 року 31 грудня 2015 року
Грошові кошти в національній валюті на поточних рахунках 1639 972
Готівка 3
Грошові кошти в національній валюті на депозитних рахунках 1802
Всього 1642 2774
ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ
Станом на 31 грудня 2016 року статутний капітал Товариства становить 848021,00 грн., розділений на 3394084 простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. кожна.

ТОРГІВЕЛЬНА ТА ІНША КРЕДИТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ

Станом на 31 грудня 2016 року та 31 грудня 2015 року торгівельна та інша кредиторська заборгованість були представлені наступним чином:

Кредиторська заборгованість 31 грудня 2016 року 31 грудня 2015 року
Заборгованість постачальникам за сировину, матеріали, послуги 2235 109
Інша кредиторська заборгованість
Всього 2235 109

КОРОТКОСТРОКОВІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ

Кредиторська заборгованість 31 грудня 2016 року 31 грудня 2015
Передплати отримані -
Кредиторська заборгованість перед бюджетом 279 144
Кредиторська заборгованість по страхуванню 89 94
Кредиторська заборгованість по заробітній платі 192 165
Всього 560 403

Юридичні питання
В процесі звичайної діяльності Товариство не залучене в судові розгляди і до нього не висуваються інші претензії
ПОДІЇ ПІСЛЯ ЗВІТНОЇ ДАТИ
Після 31 грудня 2016 року до дати затвердження керівництвом фінансової звітності не відбувалося подій, які могли би вплинути на фінансовий стан Товариства.


Умовнi зобов'язання

Оподаткування
Внаслiдок наявностi в українському комерцiйному законодавствi, й податковому зокрема, положень, якi дозволяють бiльш нiж один варiант тлумачення, а також через практику, що склалася в нестабiльному економiчному середовищi, за якої податковi органи довiльно тлумачать аспекти економiчної дiяльностi, у разi, якщо податковi ограни пiддадуть сумнiву певне тлумачення, засноване на оцiнцi керiвництва економiчної дiяльностi Товариства, ймовiрно, що Товариства змушене буде сплатити додатковi податки, штрафи та пенi. Така невизначенiсть може вплинути на вартiсть фiнансових iнструментiв, втрати та резерви пiд знецiнення, а також на ринковий рiвень цiн на угоди. На думку керiвництва, Товариства сплатило усi податки, тому фiнансова звiтнiсть не мiстить резервiв пiд податковi штрафи. Податковi звiти можуть переглядатися вiдповiдними податковими органами протягом трьох рокiв.

Нестабiльнiсть на ринку України
Враховуючи економiчне, полiтичне становище України, проведення АТО, падiння економiчної,дiлової активностi в галузях економiки, зокрема, будiвельнiй, зростання цiн на енергоносiї, матерiали, що використовуються в виготовленнi продукцiї, втрату покупцiв з регiонiв проведення АТО, можуть виникнути об'єктивнi обставини, що вплинуть на здатнiсть Товариства здiйснювати господарську дiяльнiсть, проводити розрахунки з робiтниками, постачальниками, бюджетом тощо.
Незважаючи на можливе вживання стабiлiзацiйних заходiв українським урядом, на дату затвердження даної фiнансової звiтностi стан економiчної нестабiльностi може тривати i надалi, i, як наслiдок, iснує ймовiрнiсть того, що активи Товариства не зможуть бути реалiзованi за їхньою балансовою вартiстю в ходi звичайної дiяльностi, що вплине на результати його дiяльностi.

Економiчне середовище
Товариства здiйснює свою основну дiяльнiсть на територiї України. Закони та нормативнi акти, якi впливають на операцiйне середовище в Українi, можуть швидко змiнюватися. Подальший економiчний розвиток залежить вiд спектру ефективних заходiв, якi вживаються українським урядом, а також iнших подiй, якi перебувають поза зоною впливу Товариства. Майбутнє спрямування економiчної полiтики з боку українського уряду може мати вплив на реалiзацiю активiв Товариства, а також на здатнiсть Товариства сплачувати заборгованостi згiдно зi строками погашення.
Керiвництво Товариства провело найкращу оцiнку щодо можливостi повернення та класифiкацiї визнаних активiв, а також повноти визнаних зобов'язань. Однак Пiдприємство ще досi знаходиться пiд впливом нестабiльностi, вказаної вище.

Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi та iнших фiнансових активiв
Внаслiдок ситуацiї, яка склалась в економiцi України, а також як результат економiчної нестабiльностi, що склалась на дату балансу, iснує ймовiрнiсть того, що активи не зможуть бути реалiзованi за їхньою балансовою вартiстю в ходi звичайної дiяльностi Товариства.
Ступiнь повернення цих активiв у значнiй мiрi залежить вiд ефективностi заходiв, якi знаходяться поза зоною контролю Товариства, спрямованих рiзними країнами на досягнення економiчної стабiльностi та пожвавлення економiки. Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi Товариства визначається на пiдставi обставин та iнформацiї, якi наявнi на дату балансу. На думку Керiвництва, додатковий резерв пiд фiнансовi активи на сьогоднiшнiй день не потрiбен, виходячи з наявних обставин та iнформацiї.

Цiлi та полiтика управлiння фiнансовими ризиками
Основнi фiнансовi зобов'язання пiдприємства включають торгову кредиторську заборгованiсть. Основною цiллю такого фiнансового iнструменту є залучення коштiв для фiнансування операцiй Товариства. Також Товариство має фiнансовi активи, такi як: торгова дебiторська заборгованiсть та грошовi коштi .
Основнi ризики включають: кредитний ризик, ризик лiквiдностi. Полiтика управлiння ризиками включає наступне:
Кредитний ризик
Товариство укладає угоди виключно з вiдомими та фiнансово стабiльними сторонами. Операцiї з новими клiєнтами здiйснюються на основi попередньої оплати. Дебiторська заборгованiсть пiдлягає постiйному монiторингу. Товаристо не має суттєвої концентрацiї кредитного ризику.

Ризик лiквiдностi
Товариство здiйснює контроль лiквiдностi шляхом планування поточної лiквiдностi. Товариство аналiзує термiни платежiв, якi пов'язанi з дебiторською заборгованiстю та iншими фiнансовими активами, а також прогнозованi потоки грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi.
Управлiння капiталом
Товариства здiйснює заходи з управлiння капiталом, спрямованi на зростання рентабельностi капiталу, за рахунок оптимiзацiї структури заборгованостi та власного капiталу, таким чином, щоб забезпечити безперервнiсть своєї дiяльностi. Керiвництво Товариства здiйснює огляд структури капiталу на щорiчнiй основi. При цьому керiвництво аналiзує вартiсть капiталу та притаманнi його складовим ризики. На основi отриманих висновкiв Товариства здiйснює регулювання капiталу шляхом залучення додаткового капiталу або фiнансування, а також виплати погашення iснуючих позик.
Полiтичнi та макроекономiчнi ризики:
- ПОДАТКОВЕ НАВАНТАЖЕННЯ:
Цей фактор є притаманним для Товариства. Зростання податкового навантаження може привести до змiни фiнансових результатiв дiяльностi емiтента, зокрема зменшення чистого прибутку. Основним нормативним документом, що регламентує дiяльнiсть емiтента у податковому просторi, є Податковий Кодекс України. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- НЕВИЗНАЧЕНIСТЬ РЕГУЛЯТОРНОГО СЕРЕДОВИЩА ДЛЯ ДIЯЛЬНОСТI:
У зв'язку iз достатнiм рiвнем регуляторного упорядкування дiяльностi Товариства, зазначений ризик є значним. Несвоєчасна пiдготовка роз'яснювальних документiв з окремих питань при прийняттi нових законiв щодо господарської дiяльностi суб'єктiв господарювання призводить до невизначеностi регуляторного середовища. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- ПОЛIТИЧНА НЕСТАБIЛЬНIСТЬ:
Товариство є мало залежним вiд полiтичної нестабiльностi, а тому зазначений ризик є незначним. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- РЕЦЕСIЯ ЧИ ЗНИЖЕННЯ ТЕМПIВ ЕКОНОМIЧНОГО РОЗВИТКУ:
Зниження темпiв економiчного розвитку приведе в першу чергу до зменшення обсягiв виробництва, що матиме наслiдком зменшення доходiв Товариства. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- ЗРОСТАННЯ IНФЛЯЦIЇ ЧИ ЗНИЖЕННЯ ВПЕВНЕНОСТI СПОЖИВАЧIВ У МАЙБУТНЬОМУ:
Зазначений ризик є незначним. У фiнансовий план витрати складаються з урахуванням коефiцiєнтiв iнфляцiї. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- НЕЕФЕКТИВНА СУДОВА СИСТЕМА:
До таких ризикiв вiдноситься:
- суб'єктивне оцiнювання судом доказiв по справi.
- неоднозначне трактування судами рiзних iнстанцiй норм матерiального права та порушення норм процесуального права.
- змiна судової практики.
Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.

- ОБМЕЖЕННЯ НА ВАЛЮТНI ОПЕРАЦIЇ:
Вплив валютного ризику на Товариство обмежений, так як Товариство здiйснює продаж i несе витрати в нацiональнiй валютi. Валютний ризик виникає переважно вiдносно боргових зобов'язань. Даний ризик, як й усi iншi фiнансовi ризики, управляється централiзовано й пiдлягає пильному монiторингу з боку топ-менеджменту Товариства. Змiн у факторах ризику протягом звiтного перiоду не було. Додатковi заходи щодо зниження ризику не вживалися.
Iнформацiю стосовно системи оцiнки та управлiння ризиками (за наявностi).

Товариство для ефективного управлiння ризиками здiйснює такi заходи:
- регулярно виявляє та оцiнює ризики, якi впливають на досягнення стратегiчних та операцiйних цiлей;
- забезпечує прийняття рiшень з врахуванням їх потенцiйних ризикiв та встановленню ризик-апетиту;
- обирає оптимальну стратегiю управлiння ризиками, порiвнюючи ступiнь зниження ризику та вартiсть заходiв з їх управлiння;
- здiйснює регулярний монiторинг ефективностi заходiв з управлiння ризиками;
- рекомендує страхування ризикiв, управлiння якими всерединi компанiї нерацiонально чи неможливо

д/н

д/н

д/н